دوره 3، شماره 2 - ( July-Sep 1393 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 145-152 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Chaparian A, Hekmati moghadam H, Mansourian M. Physicians’ awareness in Yazd province about Biological Effects of ionizing radiation applied in radiological imaging procedures. JCHR. 2014; 3 (2) :145-152
URL: http://jhr.ssu.ac.ir/article-1-162-fa.html
چاپاریان علی، حکمتی مقدم حسین، منصوریان مهسا. آگاهی پزشکان استان یزد درباره اثرات بیولوژیک پرتوهای یونیزان مورد استفاده در روشهای تصویربرداری رادیولوژی. مجله تحقیقات سلامت. 1393; 3 (2) :145-152

URL: http://jhr.ssu.ac.ir/article-1-162-fa.html


1- ، ali_chaparian@yahoo.com
چکیده:   (4431 مشاهده)
زمینه: پرتوهای یونیزان دارای خطرات دراز مدتی بویژه سرطان می باشند. از آنجا که پزشکان برای بیماران آزمونهای رادیولوژی را درخواست می نمایند، آنها باید از منافع و خطرات این آزمونها آگاه باشند. هدف از انجام این مطالعه، ارزیابی آگاهی پزشکان استان یزد درباره خطرات پرتوهای یونیزان مورد استفاده در روشهای تصویربرداری رادیولوژی بود.
روش بررسی: در یک مطالعه توصیفی با استفاده از یک پرسشنامه شامل 25 سوال، آگاهی پزشکان در زمینه پرتوهای یونیزان و خطرات سرطانزایی آن در روشهای تصویربرداری رادیولوژی مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین سوالاتی در زمینه اطلاعات جمعیت شناسی شامل سن، جنس، تخصص و سابقه کار پرسیده شد. پرسشنامه ها در بین پزشکان شاغل در استان یزد توزیع و توسط آنها تکمیل شد. سپس پرسشنامه های تکمیل شده با نرم افزار آماری مناسبی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نرمال بودن توزیع داده ها با استفاده از آزمون شاپیرو، ویلکس و آزمون کولموگروف اسمیرنوف بررسی شد. برای متغیرهای پیوسته و مقایسه تفاوت میانگین نمرات برای متغیرهای دو بخشی از آزمون t استفاده شد. ضریب همبستگی اسپیرمن برای یافتن رابطه بین متغیرهای سن و تجربه با آگاهی پزشکان انجام شد. نتایج: میانگین نمره کل آگاهی 15/3 ± 14 از 25 سوال، و یا 6/12% ± 56% بود و محدوده نمرات از 5/11% تا 81% بود. میانگین نمره کل با سن و سابقه کار همبستگی نداشت، اما بین مردان و زنان(P value= 0.001) و همچنین بین دو گروه پاسخ دهنده اصلی یعنی پزشکان عمومی و متخصصین (P value= 0.012) تفاوت معنی داری وجود داشت. آگاهی پزشکان در مورد اثرات زیانبار اشعه شامل اثرات قطعی و اثرات تصادفی بسیار ضعیف بود.
نتیجه گیری: آگاهی پزشکان در مورد پرتوها به طور کلی ناکافی است. آموزش کافی به پزشکان در مورد خطرات ناشی از آزمونهای رادیولوژی ضروری به نظر می رسد، و تجدید نظر در برنامه درسی دانشجویان پزشکی در این زمینه توصیه می شود.
متن کامل [PDF 375 kb]   (1436 دریافت)    
مروری: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۳/۴/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۳/۴/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۳/۴/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Community Health Research

Designed & Developed by : Yektaweb