دوره 7، شماره 3 - ( Jul- Sep 1397 )                   جلد 7 شماره 3 صفحات 146-140 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه بهداشت و درمان، دانشکده پرستاری و مامایی، واحد شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامی، شهرکرد، ایران
2- مرکز تحقیقات تعیین کننده های اجتماعی بهداشت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد
3- گروه آموزشی بهداشت و ارتقاء سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد
4- پرستاری مراقبت های ویژه، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی گراش، گراش، ایران ، heidari.f20@gmail.com
5- گروه مامایی، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شرکتور، ایران
6- گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (4306 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: رضایت زناشویی به عنوان ارزیابی ذهنی افراد از کیفیت ازدواج آنها تعریف شده است. کیفیت زندگی (QOL) یک مفهوم چند بعدی است و شامل تمام جنبه های زندگی افراد است. سندرم پیش از قاعدگی (PMS) با طیف گسترده ای از علائم عاطفی و جسمی و تغییرات رفتاری مشخص می شود. هدف از این مطالعه تعیین نقش نارضایتی زناشویی و سندرم پیش از قاعدگی در ابعاد عاطفی کیفیت زندگی است.
روش: این مطالعه مقطعی بود. 246 زن مراجعه کننده به مراکز بهداشتی حاشیه شهر یزد، به طور داوطلبانه و تصادفی به مطالعه دعوت شدند. ابزار جمع آوری داده ها، پرسشنامه کیفیت زندگی SF36، ابزار غربالگری سندرم پیش از قاعدگی و شاخص رضایت زناشویی (QOL & PSST & IMS) بود. داده ها جمع آوری شده با استفاده از نرم افزار SPSS18 و با آزمون آنالیز مسیر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: نارضایتی زناشویی(021/0p=) و سندرم قبل از قاعدگی(001/0p=) به طور مستقیم تاثیر منفی بر بعد عاطفی کیفیت زندگی دارند و در این بین شدت سندرم قبل از قاعدگی تاثیر قوی تری دارد. همچنین نارضایتی زناشویی با تاثیر بر شدت سندرم قبل از قاعدگی(001/0p=) به طور غیر مستقیم بر بعد عاطفی کیفیت زندگی موثر است.
نتیجه گیری: یافته های این مطالعه تاکید دارد که زنان مبتلا به سندرم قبل از قاعدگی و نارضایتی زناشویی در بعد عاطفی کیفیت زندگی خود دچار مشکل هستند، در نتیجه باید به زنان آموزش داد که برای اینکه از نظر روانی زندگی بهتری داشته باشند، با فائق آمدن بر ناملایمات زندگی زناشویی و شناخت علایم سندرم قبل از قاعدگی و راهکارهای بهبود آن، کنترل بیشتری بر این عوامل داشته و کیفیت زندگی خود را افزایش دهند.
متن کامل [PDF 590 kb]   (1210 دریافت)    
مروری: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت عمومی
دریافت: 1397/1/5 | پذیرش: 1397/7/4 | انتشار: 1397/7/4

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.