دوره 8، شماره 3 - ( Jul- Sep 1398 )                   جلد 8 شماره 3 صفحات 148-155 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mazloomy Mahmoodabad S S, Gerayllo S, Mizani N. Factors Influencing Skin Cancer Preventive Behaviors Based on the Extended Parallel Process Model in Yazd Medical Sciences Students. JCHR. 2019; 8 (3) :148-155
URL: http://jhr.ssu.ac.ir/article-1-491-fa.html
مظلومی محمودآباد سیدسعید، گرایلو سکینه، میزانی نفیسه. فاکتورهای تاثیرگذار رفتارهای پیشگیری کننده از سرطان پوست براساس مدل فرآیندهای موازی توسعه یافته در دانشجویان علوم پزشکی شهر یزد. مجله تحقیقات سلامت. 1398; 8 (3) :148-155

URL: http://jhr.ssu.ac.ir/article-1-491-fa.html


1- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
2- گروه آموزش بهداشت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، gerayllo65@yahoo.com
چکیده:   (514 مشاهده)
مقدمه: سرطان پوست به عنوان شایعترین سرطان ها است و مهمترین عامل خطر برای افزایش تمامی سرطانهای پوست تابش فرابنفش  می باشد، لذا این مطالعه با هدف بررسی فاکتورهای تاثیرگذار بر رفتارهای پیشگیری کننده از سرطان پوست در دانشجویان رشته های علوم پزشکی که خود در آینده مسئول حفظ سلامت جامعه هستند انجام شد.
 
روش بررسی:  این مطالعه در سال 96 بصورت مقطعی برروی 150 نفر از دانشجویان که بصورت تصادفی ساده انتخاب شدند انجام شد. داده ها توسط پرسشنامه مبتنی بر مدل فرآیندهای موازی توسعه یافته جمع آوری شده و پس از ورود به نرم افزار18 SPSS و کدگذاری داده ها با استفاده از آزمون­های آماری ناپارامتریک مناسب شامل من ویتنی، کروسکالوالیس، ضریب اسپیرمن و رگرسیون خطی تجزیه و تحلیل شدند.
 
نتایج: طبق یافته ها، میانگین سنی مشارکت کنندان 24/5±01/22 بود که بیش از نیمی از آنان (3/57%) ازکرم ضد آفتاب بعنوان رفتار خودمراقبتی برابر نورخورشید استفاده می کردند. سازه شدت درک شده بالاترین امتیاز را در بین سازه ها دارا بود. از بین متغیرهای زمینه ای جنسیت با سازه های ترس و قصد رفتاری و رفتارهای پیشگیری کننده و متغیر وضعیت اقتصادی در سازه پاسخ کارایی اختلاف معنی داری به لحاظ آماری دیده شد و در بین سازه های مدل قصد رفتاری قویترین پیش بینی کننده رفتاری پیشگیری کننده از سرطان پوست بود.
 
 نتیجه گیری: با توجه به همبستگی  خودکارآمدی با رفتار و همچنین  همبستگی پاسخ کارایی  با قصد رفتاری لزوم برنامه ریزی در این زمینه احساس می شود تا با از بین بردن موانع موجود ازجمله مسایل فرهنگی، رفتارهای حفاظتی در مقابل نور خورشید و پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست افزایش یابد. 
متن کامل [PDF 703 kb]   (82 دریافت)    
مروری: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۷/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۸/۷/۱۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Community Health Research

Designed & Developed by : Yektaweb