دوره 6، شماره 2 - ( Apr-June 1395 )                   جلد 6 شماره 2 صفحات 101-108 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- ، mehravar10261@yahoo.com
چکیده:   (798 مشاهده)

مقدمه: تروما یکی از شایع ترین مشکلات بهداشتی در سراسر دنیا می باشد که سالانه باعث تعداد زیادی معلولیت می گردد. بنابراین با توجه به اهمیت بروز حوادث، این مطالعه با هدف تعیین وضعیت اپیدمیولوژی حوادث در بیماران حادثه مرکز ترومای استان گلستان، شهرستان گرگان در ایران، انجام گرفته است.

مواد و روش ها: این مطالعه مقطعی و مبتنی بر جمعیت، به صورت سرشماری بر روی17941 بیمار حادثه دیده ایرانی مراجعه کننده به مرکز ترومای بیمارستان آموزشی درمانی 5 آذر شهرستان گرگان، از ابتدای سال 2013 تا پایان سال 2014 انجام شده است. اطلاعات بیماران با استفاده از چک لیست طراحی شده از طرف معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان در شیفت های صبح، عصر و شب توسط افراد آموزش دیده جمع آوری شد. داده ها با استفاده از نرم افزار STATA ورژن 12 آنالیز شد.

یافته ها: اکثر موارد حادثه دیده، مرد و ساکن شهر و بیشترین گروه سنی دچار حادثه 21 تا 35 سال بودند.کوچه، خیابان و منزل مسکونی شایع ترین محل های حادثه خیز است. اصابت ضربه و تصادف موتور سواری  و سقوط از بلندی شایع ترین انواع تروما بوده است. نتیجه درمان اکثر افراد دچار حادثه "درمان یافته" بود.

نتیجه گیری: با توسعه تکنولوژی، به علت افزایش تعداد و سرعت وسایل نقلیه و تغییر شرایط زندگی، تروما یکی از مهم ترین علل مرگ و میر و معلولیت شناخته شده است. با شناسایی وضعیت اپیدمیولوژی تروما در سطح جهان، می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

واژه‌های کلیدی: تروما، اپیدمیولوژی، حادثه، آسیب
متن کامل [PDF 680 kb]   (138 دریافت)    
مروری: پژوهشي | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۱۶