دوره 5، شماره 4 - ( Oct-Dec 1395 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 249-259 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه پزشکی اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
2- مرکز تحقیقات قلب و عروق یزد، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد، ایران ، wiza206@gmail.com
چکیده:   (2626 مشاهده)

سابقه و هدف: شیوع چاقی در دهه های اخیر در ایران افزایش یافته است. این مطالعه بر آن است تا تعیین کند چه میزان از شیوع فشار خون در ایران منسوب به چاقی جمعیت ایرانی می باشد .

روش اجرا: در این مطالعه برای بدست آوردن شیوع فشار خون از اطلاعات مربوط به داده های نظام مراقبت بیماری های غیر واگیر بدست آمده استفاده شده و داده های حاصل از مطالعه قند و لیپید تهران که در آن شانس ابتلا به فشار خون در صورت چاق بودن را برای مرد و زن تعیین کرده نیز گردآوری شده و پس از استاندارد سازی داده ها، خطر منتسب به جمعیت برای استانهای مختلف ایران بر اساس فرمول ذکر شده محاسبه شده است.

یافته ها: در این مطالعه بر اساس اطلاعات شیوع فشار خون ، بیشترین میزان شیوع تطبیق یافته سنی در جنس مذکر 3/38 درصد  و در جنس مونث 7/42 درصد در استان خراسان شمالی بدست آمد و بر اساس همین نتایج بیشترین میزان کسر منتسب به فشار خون در اثر چاقی در بین استان های کشور و به ترتیب در جنس مونث در استان های خراسان شمالی 6/25 درصد ، گیلان4/24 درصد ، سمنان و در جنس مذکر در استان های خراسان شمالی 6/24 درصد ، سمنان 5/21 درصد، هرمزگان 5/22 درصد و استان فارس 4/21 درصد به دست آمد.

نتیجه گیری: شیوع فشار خون در استانهای توسعه یافته بالا می باشد و بر اساس این مطالعه سهم بالایی از شیوع فشار خون در ارتباط با چاقی است و توصیه می گردد تا برنامه های پیشگیری و ارتقا سلامت بر روی چاقی در این استانهان ها تمرکز داده شود.

متن کامل [PDF 371 kb]   (892 دریافت)    
مروری: پژوهشي | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۷ | انتشار: ۱۳۹۵/۹/۲۳