دوره 6، شماره 1 - ( Jan-March 1395 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 34-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه تهران - دانشگاه بین المللی تهران (TUMS-IC)، تهران، ایران
2- گروه انفورماتیک پزشکی ،دانشکده علوم پزشکی،، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
چکیده:   (2028 مشاهده)

هدف: این پژوهش به منظور مدلی برای تشخیص COPD و دسته بندی موارد به فنوتایپهای آن که به طور کلی شامل برونشیت مزمن، آمفیزم و آسم با استفاده از شبکه های بیزین ارائه می شود.

مواد و روشها: ساختار این مدل از طریق ایجاد ساختار شبکه های بیزین و نمونه سازی پارامترها برای هر کدام از متغیرها بدست آمده است. به منظور ارزیابی نتایج، از همان مجموعه داده در نرم افزار شبکه عصبی با استفاده از الگوریتم لونبرگ استفاده شد.. علاوه بر این cardDign ایجاد شد، نرم افزار C++ ما را برای دسته بندی COPD به فنوتایپ ها و به تصویر کشیدن روابط بین فنوتایپ های COPD قادر می سازد.

یافته ها: نتایج نشان می دهد که شبکه بیزین می تواند به منظور ایجاد یک مدل احتمالی برای تشخیص و دسته بندی موارد COPD به فنوتایپ مربوطه به طور موفق به کار گرفته شود.

نتیجه گیری: مدلی برای دسته بندی COPD به فنوتایپ ها شامل برونشیت مزمن، آمفیزم، آسم با موفقیت ایجاد شد. به علاوه یافته ها برای ارائه بازنمایی گرافیکی فنوتایپ های COPD و چگونگی روابط فنوتایپ ها با یکدیگر یاری رسان باشد. همچنین دیده شد که COPD بیشترین رابطه را با افراد 40 ساله یا مسن تر داشت. به طور کلی سیگار دلیل اصلی COPD است.

متن کامل [PDF 623 kb]   (672 دریافت)    
مروری: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت اطلاعات بهداشتی
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۲۸