XML English Abstract Print


1- گروه اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران
2- مرکز تحقیقات پیشگیری و اپیدمیولوژی بیماریهای غیرواگیر، گروههای آمار زیستی و اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران
3- گروه آمار و اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی یزد، یزد، ایران
چکیده:   (231 مشاهده)
زمینه و هدف: آگاهی از ترکیب و نحوه توزیع جمعیت در هر کشوری نقش مهمی در رشد و توسعه آن دارد از آنجا که تا کنون تحلیل مناسب جمعیت­شناختی جامعی در شهرستان یزد انجام  نشده است هدف این مطالعه بررسی روند  شاخص­های جمعیتی شهرستان  یزد  طی سال­های 1388-1392 می باشد.
مواد و روش ها: این مطالعه، یک مطالعه گذشته نگر با استفاده از داده های موجود در معاونت بهداشتی  بوده که نمونه مورد بررسی آن بصورت سرشماری از تمام مردم شهرستان یزد در طی سال های 92-1388 انتخاب شد. ابزار جمع آوری داده ها شامل یک فرم جمع آوری اطلاعات محقق ساخته بود، سپس داده ها وارد نرم افزار SPSS22 و از طریق روش های آماری توصیفی و تحلیلی چند متغیره عاملی و خوشه­ای تحلیل شد.
یافته ها: بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از این بررسی جمعیت کلی استان یزد در طی این پنج سال روند افزایشی داشته است به عبارت دیگر نرخ رشد طبیعی جمعیت استان در سال 1388 برابر 78/1 درصد بوده است درحالی‌که این میزان در سال 1392 برابر 94/1 درصد گزارش‌شده است.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج این مطالعه میزان مرگ کودکان زیر یک ماه، زیر یکسال و کمتر از پنج سال در استان یزد طی سالهای 1388 تا 1392 روند کاهشی داشته است در حالیکه روند میزان خام موالید در استان یزد رو به افزایش بوده است
     
مروری: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت حرفه ای
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله تحقیقات سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Community Health Research

Designed & Developed by : Yektaweb